Čínská reflexní masáž chodidel [ Rehabilitace a masáže ]

Reflexní masáž chodidel
Mnozí z Vás již v Lazebníku šenovském vyzkoušeli různé masážní techniky a asi největší překvapení Vám přinesla masáž nohou, která je součástí většiny ájurvédských masáží. Zcela určitě je to proto, že masáže nohou jsou opomíjenou oblastí relaxace a prevence. Každý zná masáž zad, ale masáž nohou si užil málokdo.

V Asii je masáž nohou součástí běžného života. Největší obliby a dokonalosti propracování masážní techniky docílili Číňané. Reflexní masáž nohou je starobylá masáž reflexních míst na chodidlech, která umožňuje účinnou celotělovou relaxaci a zajišťuje volný průtok životní energie celým tělem. Vychází z map akupunkturních drah, jejichž původ sahá do starověké Číny. Průtok energie je blokován v důsledku nesprávného způsobu života, provázeného přepínáním a stresem a lidský organismus je pak unaven a vyčerpán.

Hlavní myšlenku akupresury lze nalézt v čínské filosofii - "věnuje-li se dostatečná péče tomu, "co tu ještě není," není pak třeba plakat nad tím, co už nejde vrátit zpět". Právě pomocí pravidelné stimulace akupresurních bodů lze skutečně naplnit tuto myšlenku do důsledků. Bohužel v našich končinách se akupresura užívá spíše na akutní stavy bolesti a jiné vážné potíže, kdy je sice rovněž účinná, ale již jen řeší problémy, kterým se dalo předejít jinak.

Při reflexní masáži jsou tlakem prstů nebo nástrojů stimulovány reflexní zóny jednotlivých orgánů na plosce nohy. Pro intenzivnější tlak se v některých případech používá dřevěná tyčinka pro zvýšení intenzity tlaku a zpřesnění stimulace akupresurního bodu. Následkem je obnovení toku životní energie v oslabeném místě organizmu. Vzhledem k tomu, že senzorická zakončení nervů se rozpínají po celém těle včetně kůže, a ta všechna mají svá umístění v chodidlech, je reflexní masáž chodidel dobrá ke zlepšení krevního a lymfatického oběhu. Celková tlaková masáž chodidel nohou bývá provázena stavem, kdy mysl se přestává upínat na tělo a dochází k hlubokému stavu relaxace.

Reflexní masáž chodidel má celkové regenerační, uvolňující a posilující účinky na organizmus. V rámci prevence předchází bolestem hlavy, astmatu, zánětům dutin, migrénám, odstraňuje napětí a napomáhá lepšímu snášení stresu. Může pomoci i při akutních potížích, bolestech. Pozor! Vzhledem k vazbě jednotlivých vnitřních orgánů s akupresurními body na chodidlech, není tato masáž vhodná v těhotenství a při vážných zdravotních problémech.


Doba trvání: 1 hod.
Doba trvání v rámci 2 hodinové áyurvédské masáže je 1/2 hodiny.

Článek www.zdravi.centrum.cz
Zmáčknout na pravém místě
Naše chodidla jsou plná citlivých bodů. Poznáme to, když nás tlačí boty, ale hlavně při reflexní masáži. Prospívá celému tělu!

V Asii lidé věří, že chodidlo je zmenšeným obrazem lidského těla. Nalezneme na něm body symbolizující téměř všechny orgány těla. Tyto tzv. reflexní body jsou nervovými reflexy (zónami) propojeny s určitou částí těla nebo s určitým orgánem.

Co kde najdeme?
Cílená stimulace reflexních zón může pomoci od bolestí a napomoci organismu aktivovat vlastní síly k uzdravení. Reflexní masáž chodidla je dobrá preventivní a léčebná metoda dostupná všem.Jednoduchý schematický přehled masážních bodů a jejich působení:

1 Čelo a vedlejší dutiny
(ploska posledních článků prstů, včetně palce, střed plosky)

2 Ramena a zátylek
(ploska prvního článku palce, velikost nehtu malíčku))

3 Štítná žláza
(ploska pod palcem, velikost mince)

4 Šíje (střed horní klenby, velikost mince)

5 Horní lymfatické cesty
(druhý prst od malíčku, ploska pod prstem, velikost nehtu malíčku)

6 Žaludek (ovál vnitřní strana klenby od vrcholu hlavního kloubu palce nad střed chodidla nohy)

7 Ledviny
(ploska střed chodidla, horní polovina)

8 Slezina
body 6,7,8 jsou v jedné rovině od vnitřní strany chodidla, horní polovina po vnější okraj plosky chodidla

9 Střeva (střed klenky nohy, velikost nehtu malíčku)

10 Slinivka břišní
(navazuje na bod 9, směr k patě, od osy vnitřní strana, velikost nehtu malíčku)

11 Tenké střevo
(pata, od středu vnitřní strana, ovál směrem ke klenbě)

12 Páteř
(vnitřní strana klenby, dlouhý ovál od paty po palec)

Další důležité reflexní zóny na najdeme mimo chodidlo:

První z nich je umístěná na nártu levé nohy v blízkosti kosti patní. Leží na přímce spojující hrbolek patní kůstky a vrchol hlavního kloubu palce, kousek před patní kůstkou. Tento bod harmonizuje celý organismus, vyvažuje činnost pravé a levé mozkové hemisféry a působí příznivě na látkovou výměnu.

Druhou důležitou univerzální zónou je místo, kde se protíná osa druhého prstu s vodorovnou osou kloubu palce. Tento bod podporuje a zlepšuje funkci imunitního systému. Proto pomáhá při oslabení organismu, při nachlazení, chřipce nebo onemocnění dýchacích cest.

Oba body je vhodné mačkat společně vlastně při jakýchkoli potížích, neboť ovlivňují vylučování hormonů a tím prakticky všechny funkce organismu.

Umí nahradit léky
Reflexní masáž chodidla umí ulevit od akutních potíží, ale provádí-li se pravidelně několikrát denně, může pomoci i při chronických onemocněních.

Je vhodná i tam, kde je organismus přetížen dlouhodobým užíváním léků (alergie, dlouhodobá hormonální léčba), nebo když podávat léky nemůžeme, např. u malých dětí, těhotných žen.

Reflexní masáž páteře, hrudníku a ostatního opěrného a pohybového systému do značné míry nahradí tělesný pohyb a cvičení, což má význam pro osoby, které se nemohou hýbat.

Nebojte se bolesti
Těmto masážím se můžete věnovat i sami doma, popřípadě je pojmout jako příjemnou sbližovací hru.

Dobré však je předem si nechat ukázat správný postup od odborníka, abyste věděli, kde a jak silně stisknout.

Plošky mačkáme nejlépe palcem, kolmo do tkáně, rychlostí asi 1 zmáčknutí za 1-2 sekundy.

Nelekněte se! Stisk může bolet, takže je třeba začít zlehka a přidávat teprve pomalu. Ale nebojte se ani mírné bolesti, v tomto případě signalizuje, že postupujete správně.

http://zdravi.centrum.cz/alternativni-medicina/2008/5/10/clanky/zmacknout-na-pravem-miste/
autor: uzi

KONTAKTNÍ ADRESA:

Ing. Ladislav Hollý
Dukelská 566
742 42 Šenov u Nového Jičína
Česko (CZ)
tel: (+420) 608 44 77 21

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.RelaxacniCentrum.cz

Typ záznamu: Rehabilitace a masáže
AKTUALIZACE: správce systému (infosystem.cz) org. 56, 02.02.2021 v 13:25 hodin