Lymfatické masáže [ Rehabilitace a masáže ]

Celková manuální lymfodrenáž slouží k regeneraci a detoxikaci celého těla. Tato jemná a příjemná masážní technika celkově zregeneruje a detoxikuje tělo, zbaví jej přebytečné vody a odpadních látek. Pomáhá při problémech s celulitidou, s otoky, zlepší kvalitu pleti a vlasů, posiluje imunitní systém - a to je na ní to nejdůležitější.

Právě v orgánech lymfatického systému a v jeho uzlinách se vytvářejí bílé krvinky, které tvoří základ obranných reakcí organismu. Profesionálně prováděná reflexní lymfatická stimulace a lymfatická masáž jsou dvě metody, které řeší městnání lymfy a napomáhají detoxikaci organizmu.

V tradiční, především čínské medicíně a tradičních metodách léčení se v asijských zemích a na dálném východě používají různé formy a druhy ájurvédských masáží, ze kterých se dnešní forma lymfatických masáží vyvinula.

Ruční lymfatická masáž (v medicíně nazývaná manuální lymfodrenáž), je základní a velmi účinnou detoxikační metodou používanou v moderní medicíně při práci s lymfou. Lymfatická masáž je forma ruční manuální masáže a patří mezi jemné a pomalé hmatové masážní techniky, při kterých je tělo zbavováno přebytečné vody i odpadních látek. Uvádí v určité části těla nahromaděnou lymfu do pohybu za pomoci speciálních technik a hmatů, působí přímo na lymfatický systém, který se z 80% nachází v podkoží, a aktivuje ho. Vedlejšími účinky lymfatické masáže je zahájení procesu odstranění problémů s celulitou a formování probémových partií těla. Po několika masážích také dochází ke zlepšení kvality pleti i vlasů a odlehčení Vášeho imunitního systému.

Při reflexní lymfatické stimulaci dochází k reflexnímu uvedení lymfy do pohybu drážděním určitých bodů v konkrétní oblasti těla. Jedná se o akupresurní techniku. Některé z těchto reflexních technik jsou zařazeny i do dnešní podoby lymfatické masáže (lymfatické drenáže).

V případě komplexních, holistických znalostí maséra je ideální obě techniky provádět současně.

Lymfatická masáž je nejvíce oblíbená hlavně mezi ženami. Sen o pevném hladkém těle a čisté pleťi pomohou naplnit právě lymfatické masáže, které navíc přinášejí prokazatelné zlepšení zdraví celému organismu. Přesnými masážními technikami a dotyky erudovaný masér stimuluje tok lymfy a usnadňuje očišťování těla od škodlivin látkové výměny. Lymfatická masáž pomáhá hlavně při otocích nebo celulitidě, kdy se zplodiny látkové výměny hromadí v rozšířených tukových buňkách zejména v oblasti boků, stehen, břicha, nohou a paží. Po této masáži je nutné hodně pít vodu a neslazené čaje, aby se škodliviny snáze vyplavily z těla ven.

Pravidelná lymfatická masáž proces regenerace a detoxikace našeho organismu úspěšně aktivuje a je tak skvělou prevencí proti virózám, chřipce a dalším onemocněním - včetně nádorových. Nejedná se tedy rozhodně pouze o 'ženskou' záležitost, lymfomasáže jsou vhodné i pro muže, neboť zdravotními potížemi jsme ohroženi všichni, jak ženy, tak muži.

Celá řada masážních salonů a relaxačních center nabízí různé druhy masáží, včetně strojových lymfatických. Z úsporných a hlavně finančních důvodů je zde ruční lymfomasáž nahrazována přístrojovou masáží tlakovými vlnami, což je jednodušší řešení, ovšem s mnohem menší účinností. Při neprofesionálním použití této medody hrozí i vážná zdravotní rizika v nevratném poškození lymfatických cest. Osobně jsem přesvědčen, že žádná strojová lymfatická masáž nemůže nahradit ruční lymfatickou masáž. Stroj nedokáže rozpoznat jemné rozdíly v masírovaných částech lidského těla, jak je toho schopna jemná ruka zkušeného maséra.

V relaxačním centru LAZEBNÍK ŠENOVSKÝ nabízíme jako jednu ze speciálních masáží i manuální lymfatickou masáž. Jedná se masáž při které dochází k celkové regeneraci a detoxikaci těla.


Jak lymfatická masáž probíhá?

Lidé v západním světě jsou zvyklí vše brát rychle a netrpělivě. U lymfatických masáží však není možné masáž zkrátit bez oslabení jejich účinků. Lymfomasáž se provádí plošnými kruhovitými a spirálovitými hmaty s pomalou frekvencí a malým tlakem. Takto metoda je propracována pro celé tělo. Provádí se bez použití ojejů a masážních prostředků. Hodinová lymfomasáž je vhodná jen jako částečná, udržovací. Během krátké hodinové masáže není masérem možné stimulovat lymfatické cesty v celém těle, ani rozvést nahromaděnou lymfu v lymfatických cestách končetin, nebo v trupu. Lymfatický otok se tedy pouze částečně uvolní, případně přesune na jiné místo v těle. Proto je maximálně vhodné a prakticky nutné jako prvotní absolvovat vždy kompletní masážní proceduru. Doba kompletní lymfatické masáže celého těla je dvě hodiny, někdy i více.

Jednorázová lymfatická masáž se naprosto míjí s požadovaným účinkem a nenaplní Vaše očekávání.

Díky zemské gravitaci je nejvíce lyfatickými otoky postižena dolní polovina těla a kvůli ženským pohlavním hormonům trpí tímto problémem především ženy. To však neznamená, že by se tento problém vyhýbal mužům. Bohužel tomu tak není! Při dnešním způsobu života patrně neexistuje člověk, který by nepotřeboval pročistit a uvolnit tělo. Manuální lymfodrenáž je vhodný a příjemný způsob jak začít s celkovou detoxikací těla.

Lymfatickou masáž je tedy vhodné provádět minimálně v šesti dvouhodinových cyklech - jako celkovou manuální lymfomasáž. V dalším období je doporučeno manuální lymfomasáž provádět jedenkrát za měsíc. Při těchto dalších udržovacích masážích je možné zaměřit se individuálně na příslušnou problémovou část těla a doba masáže může být jednu hodinu.

Manuální lymfatická masáž začíná vždy uvolněním lymfatických cest hlavy, krku a horní části hrudníku. Tato úvodní část je vždy společná pro lymfatickou masáž horní i dolní poloviny těla, ale je nutné ji provádět i při celkové lymfatické masáži těla.

Po úvodní část je možné přejít i na dílčí lymfatické masáže při pocitu otoku konkretních částí těla.

Celková manuální lymfodrenáž
- slouží k celové regeneraci a detoxikaci těla

Manuální lymfatické masáže prováděné lokálně:
manuální lymfatická masáž hlavy a obličeje
- zmírňuje otoky v obličeji
- pomáhá, snižuje, případně odstraňuje bolesti hlavy, je vhodná proti migrénám.
- v mnoha případech pomáhá při chronické rýmě
- má výrazný kosmetický efekt - pročišťuje pleť a zmenšuje otoky ve tváři a v oblasti očí.

manuální lymfatická masáž horní poloviny těla
- zmírňuje celulitidu a otoky na rukou
- podporuje zlepšení vzhledu kůže krku a dekoltu
- odstraňuje lymfatické otoky v podpaží
- její velmi jemná forma je vhodná i pro těhotné a kojící ženy, kdy podporuje kojení.

lymfatická masáž zad
- zmírňuje problémy s bederní páteří
- pomáhá léčit akné
- v jemné podobě podporuje i hojení ran

lymfatická masáž dolní poloviny těla
- je ideální ke snížení celulity a k úbytku objemu stehen a hýždí
- zlepšuje pocit studených a těžkých nohou
- odstraňuje otoky dolních končetin a je prevencí proti jejich vzniku
- je prevencí vzniku křečových žil a zlepšuje jejich stav
- přispívá ke zmírnění celulitidy a k úbytku objemu stehen a hýždí
- přináší úlevu po úrazech a operacích dolních končetin
- podporuje otěhotnění

V den lymfatické masáže je nutné se vyvarovat fyzické i psychické zátěže, nepožívat alkohol, omezit kávu a také maso, aby se vytvořila rezerva pro funkci ledvin pro odbourávání uvolněných odpadních látek a solí. V průběhu každé lymfatické masáže Vám budou v relaxačním centru podávány nápoje a bylinné čaje, které podpoří očistu organismu.

Po masáži si podle Vašeho uvážení můžete odpočinou na relaxačním lehátku, nebo v relaxační místnosti v čajovně.

Po ruční lymfatické masáži může nastat reakce organizmu v podobě:
- zvýšené únavy nebo naopak aktivity
- pocitu sucha v ústech
- bolestech hlavy
- častého močení (odvod škodlivin vyloučených cestou ledvin)
- prodloužení a zintenzivnění menstruace u žen

Lymfatické masáže se nesmí provádět:
- u lidí s diagnózou RAKOVINA
- na končetinách s křečovými žilami
- při zánětu žil a trombóze


TROCHA TEORIE:

Lymfatický systém je nedílnou součástí imunitního systému člověka. Je to vlastně "přirozený odpadní systém" v lidském organismu, který odstraňuje jedovaté odpady, které vznikají při funkci organismu, nebo do něj vnikají z vnějšího, ekologicky zatíženého prostředí vzduchem a potravinami.

Lymfatický oběh se velmi podobá oběhu krevnímu, je však mnohonásobně jemnější. Jeho součástí jsou lymfatické cesty, mízní uzliny a z funkce vnitřních orgánů, hlavně střevo a slezina.

Je-li organismus přetížen, toxické látky se v něm hromadí. Pokud lymfatický systém dobře nefunguje, dochází v podkoží k hromadění vody, tuku a odpadních látek. Zátížení lymfatického systému se většinou nejprve projevuje nenápadnou únavou nohou, později celého těla, otékáním kotníků, lítek, stehen a nakonec i otoky v břišní krajině. Tyto příznaky jsou často přisuzovany otylosti a sklonu k infekčním nemocem z oslabení imunitního systému. Odpadní látky se ukládají do mezibuněčného systému, ledviny je obtížně filtrují, tělo se postupně zavodňuje a poznenáhlu vzniká lymfatický otok. Podobně vzniká i celulitida, kdy dochází k nepříjemnému nárůstu objemu určitých partií (především na stehnech a hýždích) a k otokům. Ve vyšších stádiích je už pak návrat k normálnímu stavu nemožný.

Ideální je, když tento stav vůbec nenastane. Proto je velice důležitá prevence. Jednou ze základních podmínek na cestě za lepším tělem je posílit lymfatický systém jako čističku našeho organismu. Manuální lymfodrenáž je tedy důležitá především z hlediska prevence vzniku lymfatických otoků, při detoxikaci těla, podpoře imunitního systému a dobře působí při problémech s celulitou.

MÍZNÍ (LYMFATICKÁ) SOUSTAVA
Zjednodušeně:
Lymfatický systém a krevní oběh, jsou dva tekutinové oběhové systémy, které existují vedle sebe. Na rozdíl od krevního systému nemá lymfatický systém svůj hnací mechanismus, jakým je pro krevní oběh srdce.

Tekutina - lymfa - se pohybuje v lymfatických cévách a kapilárách pomocí stahování kosterních svalů.

Lymfatické cévy jsou ve většině orgánu těla a slouží k odvodu odpadních látek, které při nahromadění vytvolávají otoky.

Lymfa se filtruje v lymfatických uzlinách, kde probíhá řada imunitních reakcí, tvorba protilátek a likvidace choroboplodných zárodků, toxinů a mrtvých bakterii.

Odborněji:
Tvoří jednostrannou dráhu z mezibuněčných prostor do krve. Slepé výběžky mízních vlásečnic (stěnu tvoří jedna vrstva endotelových buněk) se spojují v mízní cévy (mízovody), které mají chlopně a ve stěnách buňky hladkého svalstva. V průběhu mízních cév se nachází mízní uzliny. Cévy se spojují v mízní kmeny a nakonec žíly v dolní části krku. Napojují se na cévní soustavu v místě spojení hrdelnice a podklíčkové tepny. Stěny mízních cév jsou prostupné pro všechny látky z mezibuněčných prostor. Největší cévou je hrudní mízní kmen (mízovod), který odvádí lymfu z dolní a levé poloviny těla (bederní a střevní mízovod, levá plíce, levá horní končetina, levostranný kmen hrdelní). Pravostranný mízní kmen vede lymfu z pravé poloviny hlavy, krku, pravé horní končetiny a pravé plíce.

Míza (lymfa) - čirá, mírně zakalená tekutina vznikající z tkáňového moku a odváděná do krve. Podobá se krevní plazmě, má stejně solí, ale méně bílkovin. Neobsahuje krvinky, pouze lymfocyty. Odvádí z tkání metabolity. Denně se jí vytvoří 2-3 litry. Objem tkáňového moku a lymfy je 10,5 l.

Funkce mízy:
- odvádí přebytek tkáňového moku jako mízu do krve (za 24 hod se vytvoří 2,5-3 l mízy - poruchy vedou k otokům)
- odvádí tuky především triacylglyceroly jako kapénky z trávicí soustavy do horní duté žíly
- obrana organizmu - v uzlinách se hromadí lymfocyty a makrofágy (zadržují prach, mikroorganismy, buňky, části buněk), při infekci nastává v uzlinách zánět a uzliny se zvětšují, při rakovině se zde zachycují rakovinné buňky ze vzdálených míst (metastáze)

Mízní uzliny (nodi lymphatici)
Velké 1,0-2,5 mm. Na povrchu je vazivová blána a uvnitř trámčina. Prostory v trámčině jsou vyplněny lymfocyty. Vyskytují se jednotlivě i ve skupinách. Nejvíce mízních uzlin je za boltcem, po celé délce krkavic, v dolní čelisti, v podpaždí, v tříslech a okolo trávicí soustavy. Uzliny filtrují mízu a zadržuje cizorodé částice. Hrají důležitou úlohu v imunitních reakcích.

Brzlík (thymus)
Uložen za hrudní kosti. S postupem věku se mění ve vazivo. Okolo 50 let stáří váží už jen 2 g. Dozrávají zde B-lymfocyty.

Slezina (lien)
Uložena v leé části dutiny břišní pod bránicí (za žaludkem u páteře). Je 12-20 cm dlouhá, 4 cm široká tvaru kávového zrna. Při delším běhu cítíme slezinu při píchání v boku Na povrchu je vazivové pouzdro vybíhající dovnitř jako trámčina vyplněna tmavě červenou dření (pulpa) z červených krvinek a bílou dření (lymfatická tkáň). Slezinová tepna se po vstupu do sleziny větví a ve dřeni vytváří prostory vystlané endotelem (sinusy). Endotelové buňky mají schopnost fagocytózy. Ve slezině vznikají lymfocyty a monocyty, které po přeměně na makrofágy odbourávají 90 % zanikajících červených krvinek. Proto se při onemocněních doprovázených rozpadem krvinek slezina zvětšuje. Slezina je také zásobárnou až 0,75 l krve.


Pozitivní účinky ruční lymfatické masáže:

- metoda je prospěšná u akutních stavů, včetně poúrazových
- rychlejší regenerace poškozených tkání
- zrychlení toku lymfy v organizmu a odvod škodlivých látek z těla
- pomoc při akné
- vyprazdňování tukových buněk - co má za následek snižování hmotnosti
- odstraňování celulity a zlepšení kvality kůže
- zmenšení otoků
- zvýšení imunity
- pomůže odstranit nachlazení, alergie
- po úrazech urychlení vstřebávání hematomů
- upravuje rovnováhu v hormonálním systému
- upravuje rovnováhu a množství tekutin
- uvolnění a relaxaci organizmu
- má vliv na stres a emoce
- nejúspěšnější je u všech případů lymfoedémů a otoků
- upravuje činnost srdce, ledvin, střev a dlaších vnitřních orgánů člověka
- při chronických infekcích přispívá k rychlejší regeneraci organismu (pro souvislost lymfatického a imunního systému)

CENÍK VÝUKY LYMFATICKÝCH MASÁŽÍ VE ŠKOLE PARTNERSKÝCH MASÁŽÍ

Procedura Poznámka Trvání výuky Cenový rozsah
Teorie lymfatické masáže, základní techniky, hlava, krk Teorie a úvodní část lymfatické masáže 2 hod. na jednoho žáka ve dvojici,
celkem 6 hodin
1600,-Kč za dvojici
Zadní část těla, záda, hýždě, nohy, ruce
opakování úvodní části
Zadní část těla 2 hod. na jednoho žáka ve dvojici
celkem 6 hodin
1600,-Kč za dvojici
Opakování zadní části těla, základní úvodní prvky, ruce, hrudník, břicho, nohy Zadní a přední část těla 2 hod. na jednoho žáka ve dvojici
celkem 6 hodin
1600,-Kč za dvojici
Kompletní lymfatická masáž celého těla Celé tělo 2 hod. na jednoho žáka ve dvojici
celkem 6 hodin
1600,-Kč za dvojici

Jsme plátci DPH. Koncové ceny ceníku jsou uvedeny s DPH v následujících sazbách:
- sauny 9% DPH
- masáže a další služby 19% DPH.


Rejstřík:
Lymfatická masáž, Lymfatické masáže, Lymfatická drenáž, lymfatické drenáže, lymfatická masáž, lymfatické masáže, lymfatická drenáž, lymfatické drenáže

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.RelaxacniCentrum.cz

Typ záznamu: Rehabilitace a masáže
AKTUALIZACE: správce systému (infosystem.cz) org. 56, 02.02.2021 v 13:27 hodin