Prázdniny jsou na dohled...

Blíží se prázdniny, a i když chceme dny volna využít hlavně k odpočinku a různým radovánkám na suchu i ve vodě, nemůžeme bohužel zapomínat na to, že i o prázdninách musíme věnovat pozornost našim dětem a tomu, jak tráví svůj volný čas.
Ne vždy se podaří pro děti vytvořit dostatečnou náplň pro volné dny a tak se zde objevuje prostor pro jejich fantazii a uskutečňování různých „hrdinských“ činů. Proto v případě, že ponecháváme děti úplně nebo částečně bez dozoru měli bychom myslet na to, abychom v jejich dosahu nenechávali zápalky, zapalovače, zábavnou pyrotechniku, svíčky nebo různé chemické přípravky, které by se mohly lehce stát předmětem experimentů a pokusů, které často končí požáry, úrazy nebo v nejhorších případech i smrtí. Je potřeba děti důrazně upozornit na to, že plynové a elektrické sporáky a jiné elektrické spotřebiče nejsou určeny ke hraní. Aby si při odchodu z domu ověřily, zda jsou všechny elektrické a plynové spotřebiče vypnuty, zda jsou uzavřeny vodovodní kohoutky, zda jsou uzavřena okna a jestli při vycházení z bytu mají v ruce klíče.
Tato základní pravidla, která by samozřejmě měla platit nejen pro děti ale i dospělé, mohou alespoň částečně zamezit nebezpečí vzniku požáru a případnému zranění nebo usmrcení osob a ke škodám na majetku.

Všichni bychom dále měli mít v paměti zásady pro rozdělávání ohně nejen na vyhrazeném tábořišti:
- oheň rozdělávat vždy za přítomnosti dospělé osoby,
- nikdy nezapalovat oheň v blízkosti lesa (50 m),
- nikdy nerozdělávat oheň za extrémního počasí, např. za silného větru nebo extrémního sucha,
- nikdy neponechávat oheň bez dozoru,
- mít k dispozici dostatečné množství vlastní vody k uhašení ohně pro případ, že je oheň rozdělán v místě, kde není žádný vodní zdroj,
- nenechávat mladší sourozence a kamarády, aby si hráli nebo seděli v blízkosti ohně (nebezpečí vznícení šatstva),
- do ohně niky neházet jakékoliv výbušné předměty (zábavná pyrotechnika, nádoby od sprejů apod.),
- oheň neroznášet po okolí (např. na zapálené větvi),
- oheň vždy pečlivě uhasit dostatečným množstvím vody a ujistit se, že nehrozí jeho samovolné rozhoření.

Samozřejmě, že zdaleka nelze vyjmenovat všechna nebezpečí, která na děti o prázdninách čekají, ale jako rodiče bychom se měli pokusit své děti na možné nástrahy upozornit a varovat je před nimi.
A co my dospělí? Nezapomínejme, že ponechání dítěte nebo zvířete ve vozidle v horkých letních dnech je doslova hazard s jejich zdravím nebo dokonce životem a že plynový zapalovač položený volně za oknem vozidla je následkem přehřátí častou příčinou požáru vozidla. Na bezpečnost v letních měsících bychom měli myslet při každé činnosti spojené například s opékáním a grilováním a dále rovněž při manipulaci s hořlavými kapalinami při natírání, lakování apod., kdy vlivem teplého počasí dochází k odpařování a rychlejšímu vzniku výbušné koncentrace. A v případě, že se stanete přímými účastníky nebo svědky požáru nebo jiné mimořádné události, volejte hasiče na linku 150 nebo 112.

Spokojené, radostné a hlavně bezpečné léto přejí hasiči HZS MSK, územního odboru Nový Jičín
DALŠÍ INFORMACE: Petřvald

SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY

Zveřejněno 26.06.2012 v 17:24 hodin