Saxifraga tridactylites už i na Osoblažsku!

Krásná drobná kytička, kterou nezkušené oko snadno přehlédne, přesto natolik nezaměnitelná, že ji lze poznat i z okna vlaku. A to může být její porost tvořen rostlinkami, které mají stonek široký sotva jako nit, která se vám párá na kalhotách a měřit kolem 5 cm. Nevěříte?
Český název této jednoletky je lomikámen trojprstý. Hojnější je v teplejších oblastech, zejména v místech s bazickým podkladem. Kde ji můžeme najít, nám popsala Zuzana Mruzíková: „Coby konkurenčně slabý druh roste v rozvolněných porostech většinou na kamenitých půdách, méně také na hlubších písčitých substrátech. Primárně tento druh lomikamene roste na skalnatých stepích, písčinách či na úhorech a rozšířil se také na hradní zříceniny či do lomů v oblastech přirozeného výskytu.“
A zatímco na původních stanovištích zřejmě dlouhodobě ubývá, díky čemuž si také vysloužil statut ohroženého druhu a dokonce je chráněn i zákonem (příloha k vyhlášce 395/1992 Sb.; §2 – druhy silně ohrožené), našel si nové místo k přežití a vcelku úspěšně se šíří podél železnice. „Kvete přibližně v dubnu a květnu a nezřídka jej tak můžete v těchto dnech zahlédnout mezi kolejemi na některém nádražíčku. Někde ho musí člověk pracně hledat mezi nápadnějšími, z velké části již odkvetlými osívkami jarními nebo huseníčky rolními apod., ale leckde tvoří nápadné narezavělé koberce, které prostě nepřehlédnete,“ dodává místní botanička.
Z článku Michala Ducháčka publikovaného v r. 2009 se o něm můžete dozvědět další podrobnosti, jako např. že schopnost tohoto lomikamene šířit se podél železnice není nic nového nebo kdy byl prvně na železnici zaznamenán (už v 19. století, ale později se objevuje jen pár dalších údajů s nálezy před rokem 2000). V roce 2009 byl znám ze 132 železničních nádraží v ČR.
Zuzana vzpomíná nepsané pravidlo, které zaslechla před pár lety od kamaráda botanika Honzy: „Pokud je ve stanici více kolejí, určitě tam někde roste.“ Domnívá se, že to ještě do nedávna platilo asi spíše pro Čechy. Nadšeně ale popisuje: „Na počátku letošního května jsem se při cestě vlakem z Olomouce na Krnov mohla přesvědčit, že nezřídka tvoří bohaté koberce i na Moravě a 9. května mě čekalo obrovské překvapení v podobě nálezu stovek rostlin v železniční stanici Třemešná ve Slezsku. Hledala jsem, kde v okolí byl nejblíže nalezen, a zjistila jsem, že dva kolegové z Moravskoslezské pobočky České botanické společnosti ho našli před dvěma roky v Krnově.“
Více o druhu v již zmíněném článku: Ducháček M. (2009): Lomikámen trojprstý (Saxifraga tridactylites) - ohrožený druh expandující na železničních nádražích. Muzeum a současnost, Roztoky, řada přírodovědná 24: 3–26.

Platnost obrázku vypršela.

obrázek lomikamenu trojprstého
DALŠÍ INFORMACE: Osoblažsko

SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY

Zveřejněno 12.05.2016 v 18:24 hodin