Celulitida, pomerančová kůže - jak s ní bojovat

Příčina celulitidy spočívá v nerovnovážné činnosti tukových buněk, kdy dochází ke zvýšenému ukládání tuků při jeho současném zpomaleném odbourávání. Tento stav je provázen zadržováním vody a zpomalováním krevní mikrocirkulace.
Tímto kosmetickým problémem trpí podle výzkumů kosmetických firem přes devadesát proce žen. Celulitida postihuje především boky, stehna a hýždě - partie, kde se nejvíce a nejsnadněji ukládá u žen tělesný tuk. Přitom výskyt celulitidy nemá nic společného s váhou a věkem ženy.

Příčina celulitidy spočívá v nerovnovážné činnosti tukových buněk, kdy dochází ke zvýšenému ukládání tuků při jeho současném zpomaleném odbourávání. Tento stav je provázen zadržováním vody a zpomalováním krevní mikrocirkulace.

Pokud naše podkožní kolagenová vlákna ochabnou, kůže si už s nepravidelně fungujícími tukovými buňkami neumí poradit a na povrchu klůže začínají být zřetlné dolíčky a hrboly. Dokud je kůže pružná, celulitida se neprojeví a v okamžiku, kdy již vidíme změny, začíná být pomalu pozdě na nápravu.

Podle kosmetických hledisek rozdělujeme ceulitidu na tři stupně pokročilosti:
1. stupeň - nejlehčí stadium ceulitidy
Na první pohled není znatelná. Zmáčknete svou kůži na problémových partiích mezi palcem a ukazováčkem a pokud se objeví na kůži dolíčky, trpíte prvním stádiem ceulitidy. Zahájíte-li v tomto stádiu opatření, máte největší šanci na obnovení hladké pokožky.

2. stupeň - ceulitida je viditelná ve stoje i bez zmáčknutí dvou prstů.
Při druhém stádiu je ceulitida viditelná pouze ve stoje, pokud si lehnete, příznaky zmizí.

3. stupeň - viditelná ceulitida
Ceulitida je rozpoznatelná ve stoje i v leže.


Ceulitidu může zahájit či zhoršit mnoho faktorů. Čím dříve se pustíte do boje a čím obsáhlejší proticeulitidový program dodržujete, je vaše šance na úspěch lepší. Především je však potřeba znát, co vlastně ceulitidu ovlivňuje a jak jí předcházet.


Rizikové faktory vzniku ceulitidy:
- nízká pohybová aktivita. Podporuje ukládání tuku do zásoby a v těle neprobíhá dostatečně proudění lymfy, která zajišťuje odvod zplodin z těla.
Doporučení: začněte pravidelně sportovat alespoň 3x týdně. Najděte si více času na sport a běžte si pravidelně protáhnout tělo do tělocvičny, nebo si zaběhejte va čersvém vzduchu. Vyberte si sporty při kterých se pořádně zpotite, a tím i zrychlíte mikrocirkulaci tekutin ve vašem těle. Výborně se hodí aerobic, běh, squash, plavání, cvičení v posilovně či jízda na kole.

- genetické předpoklady každé ženy. Genetická zátěž napomáhá případnému vzniku a následnému množství nerovností pokožky. Není možné ji ovlivnit, je nutné ji vzít na vědomí a smířit se s ní.
Doporučení: Genetické předpoklady nejdou ovlivnit, musíte se s nimi smířit

- Stravovací návyky a nedostatek pohybu.
stravovací návyky můžeme rychle a účinně ovlivnit. Tučné maso, rychlé občerstvení, sladkosti, bílé pečivo nebo přesolené uzenininy vytváří předpoklady pro vznik tukových zásob a přemíru toxinů, které podporují vznik a prohlubování celuitídy. Nepomohou ani drastické diety, neboť při rychlém úbytku hmotnosti se ceullitida obvykle výrazně zhorší. Zároveň se snižujete pružnost kolagenu ve vašem podkoží.
Doporučení: Postavte svůj jídelníček na ovoci, zelenině, nízkotučných mléčných výrobcích a celozrných výrobcích.

- antikoncepce
Antikoncepční pilulky jsou dalším rizikovým faktorem, který zhoršuje ceulitidu. Hormony obecně mají vliv na ukládání tuku. Antikoncepční pilulky obsahující ve větší míře estrogen ženám škodí nejvíce.
Doporučení: Požádejte svého gynekologa, aby vám našel pilulky na míru vyhovující Vašemu tělu.

- špatný pitný režim.
Bez dostatečného příjmu tekutin, tělo nemůže odplavovat toxiny. Zhoršuje se oběh lymfatické tekutiny, nadmíru se zatěžují ledviny a další orgány látkové výměny.
Doporučení: Denně vypijte minimálně 2,5 litru, lépe však 3 litry čisté vody, nebo neslazeného čaje. Ulehčíte svému tělu a bude se cítit mnohem svěžejší.

Zásady pitného režimu
- všechny tekutiny, které v průběhu dne ztratíte, je potřeba následně doplnit
- pijte pravidelně a nečekejte, až budete mít žízeň
pocit žízně je u každého jiný, platí však, že když zvýšíte přísun tekutin, posune se Váš práh pocitu žízně k vyšším hodnotám
- složení všech nápojů, které během celého dne vypijete musí být vyvážené
- pozor na velké množství minerálních látek obsažených v některých druzích minerálních vod - může dojít k ukládání těchto látek v těle, především v ledvinách, což může následně vést ke vzniku ledvinových kamenů
- vyhýbejte se pití přeslazených vod a nápojů, zatěžujete orgány a zbytečně riskujete nadváhu.


Změníte-li svoji životosprávu, začnete-li sportovat a najdete si více česu na sebe, pak se brzy dočkáte viditelné změny.